
Astma
Astma bronchiale je veľmi časté chronické ochorenie modernej doby, ktoré medicína nedokáže vyliečiť, ale vie ho kontrolovať. Postihuje dýchacie cesty a spôsobuje dlhodobé zápalové ochorenie.
Astmatický záchvat zapríčiňuje zápal a stiahnutie svalov v stene priedušnice, priedušiek a priedušiniek. Dochádza k zúženiu dýchacích ciest a hromadeniu hlienu, ktorý môže upchať niektorú z častí dýchacieho traktu. Astmatik má problém s dýchaním a s hlienom. Zlá imunita a alergia sú základné faktory, ktoré často krát privedú človeka ku astme.
Astma u detí
sa začína prejavovať okolo piateho roka života a častejšie u chlapcov, ako u dievčat. Na Slovensku ňou trpí približne 50 000 detí.
Astma u dospelých
je tiež na Slovensku alarmujúca. Trpí ňou približne 170 000 osôb.
Astma v tehotenstve
je nebezpečná pre plod, pokiaľ sa počas tehotenstva nelieči a matka nie je pod dohľadom lekára. Môže nastať nedostatočné prekrvenie placenty, obmedzený prísun kyslíka dieťaťu a prítomnosť zápalov v tele matky. Tieto všetky faktory sú pre plod nebezpečné .
Príznaky astmy
Medzi prvé prejavy astmy patrí dýchavičnosť, záchvat kašľa až kyslíková nedostatočnosť. Prejavujú sa najčastejšie v noci a nadránom, ale tiež aj v priebehu dňa. Príznaky astmy netreba podceňovať, lebo môžu viezť až ku astmatickému záchvatu, kedy môže byť človek ohrozený na živote a je nutná hospitalizácia.
- Opuchnutie sliznice
- Stiahnuté dýchacie cesty
- Vysoká tvorba hlienov
- Bolesti na hrudi
- Piskot pri dýchaní
- Zhoršené dýchanie
- Poruchy spánku
- Bolesť na hrudi
- Suchý kašeľ
- Teplota
- Celková únava organizmu
Spúšťače astmatického záchvatu sú dym, stres, fyzická námaha, zmeny počasia, vírusová infekcia, alergeny, vlhký a chladný vzduch, silný plač či smiech, lieky, čistiace prostriedky a pod.
Liečba astmy
Úplná liečba, ako sme už spomínali nie je možná. Je to celoživotná choroba, pri ktorej sa dajú odstrániť príznaky za pomoci liekov a tým udržať ochorenie pod kontrolou.